מנוף סל אדם – לוקח אותך לגבהים חדשים

בעבר, על מנת לעבוד בגובה, היה על העובד או האדם המבקש לבצע פעולה כלשהי, לוותר על האפשרות או להסתכן בגללה. הסולמות, מוגבלים מעצם טיבעם, לא נתנו פתרון מקיף, בוודאי לא לגבהים דו ספרתיים וכל אלתור אחר- היה כרוך בסיכון רב ומשמעותי. עם המצאת מנוף סל אדם- הימים האלו מאחורינו.

למה בכלל צריך מנוף לאדם?

כדי לענות על השאלה הזו, נברר קודם את ההבדלים בין סוגי המנופים הקיימים כיום בשוק. הראשון והבולט ביותר מבחינה ויזואלית הוא מנוף העגורן הגדול שאנו רואים בד"כ באתרי בניה. עלות הבניה והאחזקה שלו, היא בדרך כלל יקרה מאוד והוא מוצב לתקופה ארוכה ביותר בשטח, בלי יכולת להזיזו. ובכל מקרה, הוא מיועד רק על מנת לעלות ולהרים משאות כבדים מאוד, בד"כ חומרי בניה, קונסטרוקציות ותוצרי בטון, שאינם עדינים מטבעם ואינם מושפעים מהלחצים עליהם. 

מנוף באתר בניה

המנוף השני הוא מנוף להרמות משא. מנוף זה הוא קטן ועדין יותר אך ללא ספק עושה את העבודה. בזכות כושר נשיאה גבוה, זרוע טלסקופית שיכולה להגיע גם לגבהים של 50 מטר ומעלה ובעיקר ניידות וגמישות רבה, המאפשרים לו להגיע לכל מקום, הוא פתרון אולטימטיבי להעברת משאות לגובה. משאות ומטענים אלו מועלים באמצעות במת הרמה, שניתן לכוון אותה לגודל המשא ולעיתים אף עטופה בסל מתכת, והם מונפים אל על בקלות ובמהירות. אבל, מנופים אלו על אף יעילותם, אינם מיועדים או מומלצים להרמת אנשים.

מנוף סל אדם, הוא מנוף ייעודי עבור העלאה לגובה של בני אדם. גם הוא ניחן באותם תכונות ברוכות כמו ניידות, הגעה לגבהים משמעותיים, נוחות תפעול ועוד אך בשונה משני המנופים האחרים, הוא מצויד בעזרים ויכולות נוספות המאפשרות לאדם אחד או יותר לשהות בראשו ולבצע מגוון משימות ועבודות בגובה, תוך גישה למקומות שאין דרך פשוטה להגיע אליהם. בשל סל המתכת המיוחד שעוטף את המשטח בקצה הזרוע, כל זה גם נעשה בביטחון מקסימלי עבור האדם שבסל.

למה לא להישאר עם הרגליים על הקרקע?

הצורך בעבודות בגובה הוא רב ותמידי. רבים מן התשתיות שלנו, חשמל, תקשורת, סלולר וכד' נמצאים גבוה מעל פני הקרקע. גם כאשר אנו נרצה לעשות פעולה כלשהי במעטפת חיצונית של בניין, למשל להניח אריחי מעטפת, לצבוע, לתלות ולהתקין אביזרים בגובה משמעותי וכד', הגישה מתוך המבנה בלתי אפשרית. כמו כן, כאשר נרצה למשל לקצוץ עצים גבוהים, המהווים סכנה בטיחותית ועוד מאות שימושים ורבים אחרים- נצטרך שבעל המקצוע, יגיע לנקודה גבוהה זו בקלות ובבטחה.

אלא שדבר שכזה כרוך בסיכון רב. אנו שומעים חדשות לבקרים על תאונות עבודה המתרחשות באתרי בניה ותשתית, בהם הפועלים נופלים מגובה רב, בשל הקושי הרב הכרוך בשמירה במקביל גם על ריכוז בעבודה וגם על ריכוז בביטחון האישי.

ראו גם: מנוף הרמה לגובה

ופה נכנס מנוף סל אדם לתמונה

בראש המנוף מותקן סל מתכת מחוזק המאפשר לאדם שנמצא בתוכו להלך ולנוע בו בבטחה בצורה בלתי מוגבלת, תוך שהוא מבצע פעולות שונות להן הוא נזקק. מסגרת המתכת המסורגת, מונעת את נפילת האדם שבסל ומאפשרת לו עבודה בטוחה ושקטה. יתרה מזו, עצם העובדה שהסל נמצא בראש זרוע מתכווננת, מאפשרת להביא את בעל המקצוע שבסל, ישירות ובצורה פשוטה לנקודה הנדרשת ומיד אחר כך "לדלג" לנקודה אחרת, בקלות ובמהירות בלי להסתכן.

מנוף סל אדם, גם מצויד במבחר תכונות ואביזרים שימושיים שיקלו וישמרו על העובד. בין השאר, הסל בנוי מחומרים מבודדים ועמידים במיוחד. יש בו שקעי הטענה ונקודות חשמל אליהם אפשר לחבר כלי עבודה שונים, הוא מרווח דיו כדי להכיל מספר אנשים בצורה נוחה, במידה והפעולה דורשת זאת, כדי שהם יוכלו לעבוד במקביל ולעזור איש לרעהו וכן על רצפת משטח הסל, המסוגלת לשאת משאות כבדים, ניתן להניח את חומרי הבניה, או כלי עבודה, גם גדולים מאוד, כך שאין צורך להחזיקם ושתי הידיים פנויות לחלוטין.

מנופים באתר בניה

תפוס פיקוד

מנופי סל מגיעים בגדלים שונים, לכל אחד מהם פרמטרים שונים לגבי הגובה והמשקל שהם מספקים ועוד. יחד עם זאת, ניתן לחלק אותם ל-2 סוגים על פי 'תיבת הפיקוד' שלהם. בסוג הראשון, תיבת הפיקוד נמצאת בתוך הסל עצמו. העובד שבסל, הוא השולט עליה והוא זה אשר גם מניע את הזרוע ומכוון אותה למטרתו. היתרון בשיטה זו, נעוץ בכך שהשליטה בידי מי שנמצא בנקודת המגע עצמה והוא יודע הכי טוב מה נדרש ולאן צריך להגיע. עם זאת, הדבר דורש ריכוז מירבי ויכולות שליטה גבוהה גם במנוף, מצד האדם שבסל.

לא תמיד, מי שנמצא בראש הסל יודע לתפעל את המערכת או מסוגל לשלב גם את התפעול של המנוף בתוך שלל המרכיבים של העבודה. לכן, קיים גם מנוף סל אדם, אשר תיבת הפיקוד שלו נמצאת על הפלטפורמה של בסיס המנוף בקרקע ומי ששולט בה הוא מפעיל הנמצא גם הוא על האדמה. בכך, נחסכת מהאנשים בסל ההתעסקות המיותרת שבתפעול המנוף ומי שמבצע אותה הוא המנופאי שעל הקרקע.

לשיטה זו יתרונות רבים, אך הבסיס להצלחתה הוא שת"פ עם מפעיל מיומן ומנוסה שיהיה על הקרקע. היכולות והניסיון שלו מתחדדים מאוד בשל העובדה כי הם צריכים לבוא לידי ביטוי לא רק בידע ובפרקטיקה של תפעול המנוף אלא גם בהבנתו את הצרכים של בעלי המקצוע שלמעלה, ביצירת שפה משותפת איתם ובהבנת צרכיהם. מפעיל מנוף שאינו מיומן בכך, יצור מעין "מגדל בבל" בו כל אחד מדבר בשפתו וכל אחד מושך לכיוון אחר.

בטיחות לפני הכל

בהגדרת 'מפעיל מיומן ומנוסה' נכנס גם מפעיל אשר שומר על בטחונו, בטחון האנשים והחפצים שבסביבה ובראש ובראשונה, בטחונם של האנשים בסל, המושפעים ממעשיו. הוא צריך להפגין שליטה מלאה ועדינה במנוף ולספק תחושת בטחון לאנשים הנמצאים בסל. אם אלו ירגישו בטוחים, העבודה תעשה בצורה טובה ומהירה יותר.

מנוף מרים ברזל

בנוסף, הוא צריך להיות האחראי הממונה על ההקפדה על הוראות הבטיחות של כל המשתמשים במנוף סל אדם, בין אם הם נמצאים על הקרקע ובין אם הם בגובה. הוא צריך לבדוק שהם חובשים קסדות, חגורים ברתמות המיוחדות ולהבחין באתגרים שצפויים להם או נקודות תורפה, שהם עדיין לא חשים בהם. כי הרי מה שרואים מכאן, לא רואים משם. 

כולם מוזמנים לעלות

מרבית העבודות בהם נעשה שימוש במנוף סל אדם, נערכות באמצעות חברות תשתיות גדולות. חברת חשמל לדוגמא. לאלו יש את מנופי הסל שלהם. אולם תתפלאו, מנוף סל נמצא בשימוש נרחב גם אצל קבלנים קטנים ובינוניים, בעלי עסקים עצמאיים ואפילו אנשים פרטיים.
מטבע הדברים, אלו לא יחזיקו בראשותם מנוף סל אדם קבוע אלא ישכרו אותו לפי הצורך. כך למשל, קבלן אשר עתיד לבצע צביעה חיצונית של מבנה או להתקין משהו בגובה רב, יעלה את עובדיו למקום באמצעות המנוף. כך גם אדם פרטי, ישכור לשעות קצרות את המנוף, במידה וירצה לנקות מרזבים בביתו הפרטי, לקצוץ ענפי עץ סורר, לתקן מערכות מיזוג ועוד ועוד שימושים לרוב.

כמה זה עולה לנו?

המבחר הרחב של סוגים שונים ואופציות שונות הקיים בעולם המנופים בכלל, קיים גם בעולם מנופי סל אדם, בפרט. גודל המנוף, אורכו המקסימלי, גודל הסל, כמות האנשים שיכולה לנוע בו – כולם פרמטרים המשפיעים על המחיר. כמובן, שאם נדרש גם מפעיל על הקרקע, בנוסף לאדם שבסל, המחיר עולה במעט. באופן כללי, ניתן לומר ששעת עבודה של מנוף סל אדם, עם מפעיל נעה סביב 400 ₪ והשכרה ליום שלם, תנוע בין 3000-5000 ₪ לערך.

למידע נוסף על השכרת מנופים היכנסו ללינק

עובדי קבלן נעזרים במנוף

על מה חשוב לשים לב

חשוב לשים לב שהמנוף עונה לצרכים שלכם. חשוב לשים לב שהמנוף מתקדם ואיכותי אך חשוב יותר לשים לב שהחברה ממנה אתם שוכרים את המנוף היא מקצועית ואמינה. כזו, תבטיח לכם גם מנוף שיהלום במדויק את צרכיכם, גם שהמנוף יהיה מתקדם ואיכותי ובנוסף, תדעו, שהחברה עומדת בכל התקנים והסדרים, היא מבוטחת וכי עובדיה מיומנים ומוסמכים לעבודה נכונה בגובה. מנוף סל אדם, כשמו כן הוא- נושא אנשים וככזה, יש להקפיד על חברה איכותית- שבעתיים.

'צמרת הובלות' הינה חברה ותיקה ומובילה בעבודה עם כל סוגי המנופים ומוסמכת להפעלת מנוף סל אדם ולעבודה בגבהים. נשמח להציע עבורך את הפתרון הנוח, היעיל, המותאם והבטוח ביותר, כדי שאתה או הלקוח שלך תהיו מרוצים עד מעל הגג.

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מוזמן לשתף

צור קשר - השאירו פרטים

סוגים שונים של שירותי מנוף בחריש

אם אתם זקוקים לשירותי מנוף בעיר הבירה וסביבתה כדאי שתכירו את השירותים השונים שמציעות חברות הפועלות בתחום. למעשה, מנופים מהווים תחום נרחב מאוד ובו סוגים

סוגים שונים של שירותי מנוף בעומר

אם אתם זקוקים לשירותי מנוף בעיר הבירה וסביבתה כדאי שתכירו את השירותים השונים שמציעות חברות הפועלות בתחום. למעשה, מנופים מהווים תחום נרחב מאוד ובו סוגים

סוגים שונים של שירותי מנוף בתל-אביב

אם אתם זקוקים לשירותי מנוף בעיר הבירה וסביבתה כדאי שתכירו את השירותים השונים שמציעות חברות הפועלות בתחום. למעשה, מנופים מהווים תחום נרחב מאוד ובו סוגים

סוגים שונים של שירותי מנוף ביפו

אם אתם זקוקים לשירותי מנוף בעיר הבירה וסביבתה כדאי שתכירו את השירותים השונים שמציעות חברות הפועלות בתחום. למעשה, מנופים מהווים תחום נרחב מאוד ובו סוגים

סוגים שונים של שירותי מנוף בקריות

אם אתם זקוקים לשירותי מנוף בעיר הבירה וסביבתה כדאי שתכירו את השירותים השונים שמציעות חברות הפועלות בתחום. למעשה, מנופים מהווים תחום נרחב מאוד ובו סוגים

סוגים שונים של שירותי מנוף בשוהם

אם אתם זקוקים לשירותי מנוף בעיר הבירה וסביבתה כדאי שתכירו את השירותים השונים שמציעות חברות הפועלות בתחום. למעשה, מנופים מהווים תחום נרחב מאוד ובו סוגים